Beachcasting czyli łowienie z morskiej plaży – część 2 Budowa zestawu do...

Beachcasting czyli łowienie z morskiej plaży – część 2 Budowa zestawu do beachcastingu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
1 1228

W poprzedniej części cyklu omówiliśmy pobieżnie wybór kija, kołowrotków oraz innego niezbędnego sprzętu. Dzisiaj poruszymy kwestie budowy zestawu do połowu z morskiej plaży.

Beachcasting to przede wszystkim łowienie na sporych odległościach, z pewnymi wyjątkami, ale można uznać to za regułę. To wymusza stosowanie sporych ciężarków aby wyrzucić przynętę i utrzymać ją na sporej odległości czasem w bardzo mocnym morskim prądzie. Oprócz samej masy obciążenia w utrzymaniu przynęty na pożądanej odległości pomaga też konstrukcja ciężarków ale to temat na inny artykuł.. Ważne jest w tym momencie dla nas to, ze to wszystko wymusza zastosowanie zestawu o odpowiedniej mocy i konstrukcji. Zasadniczo zestaw do połowu z plaży będzie składał się z trzech części: linki głównej, przyponu strzałowego i przyponu właściwego, na końcu którego mocujemy ciężarek.
 

 

Linka główna do beachcastingu
 

Jeśli chodzi o linkę główna to większość wędkarzy morskich wybiera żyłkę, plecionki mają zdecydowanie mniej zwolenników, przynajmniej jeśli chodzi o wyspy brytyjskie i warunki w jakich tutaj się łowi. Powodów jest wiele ale przede wszystkim decyduje tu łatwiejsza podatność na splątanie plecionki, mniejsza odporność na przetarcia – często zdarza się, że podczas silnego przypływu spory odcinek linki zostaje przysypany ostrym żwirem, z pewnością znaczenie ma też cena. Osobiście nie wyobrażam sobie splątania plecionki podczas nocnego łowienia dorszy z plaży w grudniowa noc. Chociażby z powyższych powodów warto zacząć przygody z plażowym łowieniem od żyłki, ewentualnie po nabraniu doświadczenia można przeprowadzić próby z plecionka i sprawdzić na ile będzie nam przydatna w tej metodzie. Wybór żyłek na linkę główna jest spory i jak się można domyślić rozbieżność cenowa jest też duża. Są to żyłki dedykowane do tej metody, konfekcjonowane na sporych szpulach w odcinkach od kilkuset do ponad tysiąca metrów w zależności od grubości. Żyłka do beachcastingu powinna charakteryzować się możliwie małą rozciągliwością i jak najmniejsza pamięcią co będzie miało wpływ na wykrywanie brań z dużej odległości oraz odległość rzutów. Ze swojej strony mogę polecić żyłki Ultima, które oferują dobrą jakość za przystępną cenę. Jeśli chodzi o grubość linki głównej to większość producentów nie oferuje linek cieńszych niż 0.32mm i z tego względu jeśli chcemy poeksperymentować z mniejszymi średnicami musimy sięgnąć po żyłki do innych metod. Wybór jest spory szczególnie wśród oferty karpiowej.
 

 

 

Przypon strzałowy

Linke główną łączymy zawsze z przyponem strzałowym, który chroni zestaw przed zerwaniem w czasie rzutu co ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa innych osób znajdujących się na plaży jak i nas samych. Jest to element nieodzowny i naprawdę nie powinniśmy nigdy z niego rezygnować. Przypon strzałowy wiążemy z żyłki mocniejszej od linki głównej i powinien on mieć wytrzymałość równą kolejnemu elementowi czyli przyponowi właściwemu. Powszechna jest zasada dobierania mocy przyponu strzałowego według wagi używanego obciążenia i tu zwykle stosuje się przelicznik 10lb mocy na każdą uncję (około 28g) obciążenia. Zwykle podczas konstruowania przyponu strzałowego powstaje pytanie o węzeł, którym połączymy go z linka główną. Osobiście polecam łatwy do zawiązania węzeł Albright. Długość przyponu strzałowego powinna wynosić około dwukrotną długość wędziska, najważniejsze jest to abyśmy w momencie rzutu miel na kołowrotku kilka zwojów przyponu.

 

Przypon do zestawu morskiego

Przypon strzałowy kończymy dużą agrafką lub specjalnym łącznikiem, do którego przymocujemy przypon właściwy, który to stanowi trzeci element zestawu plażowego. Tak jak było wspomniane powyżej, powinien mieć on wytrzymałość przynajmniej równą wytrzymałości przyponu strzałowego inaczej przydatność tego drugiego traci jakikolwiek sens. W zasadzie temat przyponów końcowych jest tematem na osobną dyskusję, gdyż istnieje wiele ich rodzajów i stosuje się je w zależności od warunków łowienia i poławianego gatunku. Przypon ten zakończony jest łącznikiem, w który wpinamy obciążenie zestawu.

 

 

tekst i zdjęcia: Artur Brzozowski

1 komentarz

  1. Ciesze sie, ze znalazlem ta strone. Sam chce polowic w Irlandii. Mieszkam w Dublinie blisko morza i mam pieszo 30 -60 min pieszo do Howth, czy Sutton miejsc ponoc obfitych w ryby, ale nigdy nie lowilem w morzu. Co wiecej nieiwiele jest irlandzkich stron o tematyce wedkarskiej, wiec musze sie posilkowac brytyjskimi.

Zostaw odpowiedź