Metoda na Karpie czyli Karpie na Metodę

Metoda na Karpie czyli Karpie na Metodę

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
0 8294

W związku z powtarzającymi się pytaniami od użytkowników forum odnośnie metod gruntowych postanowiłem przybliżyć czytelnikom jeden z bardziej popularnych sposobów połowu karpii czyli tzw. metodę.

 Metoda to jeden z najbardziej znanych i skutecznych sposobów łowienia karpia w UK, szczególnie popularna wśród wędkarzy na łowiskach komercyjnych. Co to więc takiego? Jest to coś pomiedzy koszyczkiem zanętowym, sprężyną a zwykłym obciążeniem karpiowym zazwyczaj montowanym przelotowo na lince głównej. Metodę tę mozna podzielić na jej dwie podstawowe odmiany. Pierwsza – lekka używana przez matchmenów, druga – cięższa używana przez karpiarzy przez duże „K”. Obie charakteryzują się tym że przynęta znajduje sie bardzo blisko zanęty lub wsród niej stąd też bardzo krótkie przypony o długości w zakresie 5-10cm.

Sprzętowo do tej pierwszej wystarczy nam mocny kij z drgającą szczytówką, dobry kolowrotek, na który można nawinąć 100m żyłki o wytrzymalosci 8-10lb i mniejsze metody (sprężyny, koszyczki) tzw. match, które zazwyczaj mają amortyzator gumowy.

 

koszyczki do metody

Do drugiej odmainy tej metody potrzebujemy wędki karpiowej o krzywej ugięcia 2.5-3lb, kolowrotek z wolnym biegiem, żyłka 10-15lb i elektroniczny sygnalizator brań oraz większe ciężarki do metody, które ważą około 2-3oz czyli około 30-60g.

 

 

 

 

Polecam użycie gotowej zanęty ze sklepu, którą ewentualnie możemy urozmacić dodając konopie, kukurydzę, pellet czy też kulki. Ważne żeby znalazło się w niej to co mamy  zamiar użyć na haczyku, dobrze sprawdza się też drobny pellet namoczony na kilka minut  w wodzie z łowiska i po odsączeniu pozostawiony na ok 15min. Zanęta nie może być zbyt mokra ani sucha, nie może rozpadać się po uderzeniu w wodę, ale nie może też pozostawać na obciążeniu zbyt długo. Chodzi o to, aby zanęta dotarła do dna i dopiero tam pracowała, ma ona przyciągnąć karpie ale nie przekarmić ich.

 

Gotowy zestaw do metody

 

Gotowy zestaw do metody ze sztuczna kukurydzą

 

 

Dużą ilość karpii w łowiskach komercyjnych na pewno przyciagnie plusk wpadajacej co 10 -15 min. zanęty z kilkoma kulkami lub ziarnami kukurydzy, co nie przekarmi ich a wręcz wywoła w rybach chęć rywalizacji i będą one jeszcze chętniej pobierać naszą przynętę.

Technika łowienia podobna jak w DS, nie radziłbym pozostawiać jednak wędki bez opieki ale trzymać  ją cały czas w ręku lub na kolanach ze szczytówka na podpórce. Jezeli łowimy tym drugim sposobem oczywiście używamy wolnego biegu szpuli oraz sygnalizatora elektronicznego. Brania będą zwykle zdecydowane i szybkie. Jeżeli są to delikatne szarpnięcia to znaczy, że karpie atakują zanętę i nie radziłbym zacinać ale być przygotowanym na potężne branie, jeżeli używamy sygnalizatorów będą to pojedyncze piski, po których powinien nastąpić odjazd.
Szczególną uwage należy zwrocić na dokładność naszych rzutów, muszą być one szczególnie celne. Aby to osiągnąć odradzałbym używanie klipsa na szpuli kolowrotka, zamiast tego zaznaczmy żyłkę markerem wykonanym z amortyzatora gumowego i wykonujmy rzuty w kierunku obranego na drugim brzegu punktu.

 

 

Mam nadzieję, że powyższe kilka zdań przybliżyło Wam trochę ten bardzo popularny sposób połowu karpia. W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do dyskusji na forum.

 

tekst i zdjęcia Andy Ski

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź