Czy ryba może się odwodnić?

Czy ryba może się odwodnić?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
1 1402
Lake Sentarum, West Kalimantan - Indonesia, 2009. ©Center For International Forestry Research/Tim Cronin

Pogoda dopisuje, dla niektórych wręcz za gorąco, należy pamietać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Każdy kto wybrał się kiedyś w upał na wyprawę wędkarską zapominając przy tym płynów wie co oznacza lekkie odwodnienie – chodzi sie potem po wysokich trawach i spija krople rosy, które jeszcze nie wyparowały, szuka małych żródełem lub pije wode z jeziora. Tutaj działa instynkt.  Krótko mówiąc wędkarz może się odwodnić bardzo łatwo, a co z rybami?

Odwodnienie u ryb

Jakże by ryba miała odwodnić się skoro pływa w wodzie, to nielogiczne?! A jednak istnieje taka możliwość i nie ma ona nic wspólnego z upałem czy brakiem wody.

Generalnie przyjmuje się zasadę że odwodnienie na poziomie 10% jest śmiertelne dla większości kregowców (w tym ryb)

Rybce na zdjęciu zabrakło wody i odwodnienie widać jak na dłoni. Nie o takim odwodnieniu chciałem tutaj powiedzieć.

Odwodnienie u ryb może mieć związek nie z wodą czy jej brakiem ale…z solą. Ryby i inne kręgowce mają wiele unikalnych cech wspólnych. Jedna z nich jest niemal identyczna zawartość soli w ich krwi – około 9%. Około 77% soli we krwi to chlorek sodu, resztę stanowią węglany, sole potasu i wapnia.

Krew ryb znajduje sie w bardzo bliskim (bariera 1-2 kmórek)  kontakcie ze środowiskiem przepływając przez naczynia krwionośne skrzeli i skóry. Sól przenika powoli do otaczającej rybę wody, częściowo zapobiega temy powłoka śluzu na ciele ryby. Utracona sól musi być uzupełniona poprzez abrosbcję z wody lub pokarmu.

Kiedy może dojść do odwodnienia ryby?

Ryby w naturalnym środowisku, w sytuacjach bez stresu czały czas regulują swoja gospodarkę solą więc do odwodnienia nie może dojść. Sytuacja wygląda odmiennie, gdy ryby są wyławiane z wody (np. na czas transportu) i uszkodzeniu ulega ochronna powłoka śluzu. W stresie i z uszkodzona powłoką ochronną ryby szybciej traca sól nie mogąc jednocześnie uzupełniać braków. W tym przypadku może dojść do nadmiernej utraty soli co może spowodować niewydolność serca oraz drgawki mieśniowe.

Aby zminimalizować stres u ryb i utratę soli podczas transportu do  wody, w której transportowane są ryby dodaje się chlorek sodu. I właśnie tutaj dochodzi do największego ryzyka odwodnienia organizmu ryby. O ile sól dodana do wody pomaga w zapobieganiu utracie soli z organizmu ryby o tyle jej zła dawka może zaszkodzić.

Wspomnieliśmy, że stężenie soli we krwi ryby wynosi 9%, co odpowiada 8% roztworowi chlorku sodu. Krótko mówiąc 8% roztwór chlorku sodu dość dokłanie naśladuje stężenie soli we krwi ryb. Jeśli natomiast w wodzie z transportowanymi rybami znajdzie się więcej niż 8% chlorku sodu to z organizmu ryby na zasadzie osmozy będzie „wyciagana woda” (dążąc  do wyrównania stężeń pomiędzy organizmem ryby i wodą) przez co może dojść do odwodnienia ryby. W takim przypadku dodanie soli przed transportem przyniesie skutek odwrotny i dodatkowo zestresuje rybę.

Podsumowując, aby uniknąć odwodnienia ryb podczas transportu zaleca się umieszczać je w roztworze chlorku sodu o koncentracji 5-8%. Pomożemy transportowanym rybom lepiej znieść przeprowadzkę oraz zapobiegniemy możliwości odwodnienia ryb.

 

 

 

 

1 komentarz

Zostaw odpowiedź