Odlewanie przynęt gumowych w domowym warsztacie – część 2

Odlewanie przynęt gumowych w domowym warsztacie – część 2

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
3 3369

Po pierwszej części opisującej jak wykonać formę, nadszedł czas aby odlać jakieś przynęty. Zapraszam do dalszej lektury o domowym wykonywaniu miękkich przynęt.

 

Materiałem jaki posłuży nam do wykonania przynęt jest ciekły plastik (Liquid Plastic). Ta rzadka, mleczna ciecz wymaga podgrzania do 170°C aby zmienić się w przezroczystą i przybrać gęstsza konsystencje. Po wypełnieniu podgrzanym ciekłym plastikiem naszej formy i pozostawieniu do wystygnięcia powstanie nasza miękka przynęta. Kupując ciekły plastik do wyboru mamy rożne stopnie twardości w zależności od naszych potrzeb. Do wykonania wszelkich robaków najprawdopodobniej każdy wybierze plastik dość miękki, do wykonania ripperów być może będziecie potrzebować plastiku o większej twardości. Można również samodzielnie dobrać twardość plastiku poprzez dodatek zmiękczacza lub utwardzacza w ilości około 10-20%. Dodatki te mieszamy z plastikiem przed jego podgrzaniem.
 

Skoro będziemy podgrzewać plastik do wysokiej temperatury warto zadbać o odpowiednie ubranie ochronne. Warto mieć rękawice odporne na wysoką temperaturę, co uchroni nas przed bardzo nieprzyjemnymi poparzeniami i ułatwi operowanie gorącymi narzędziami.
Nie zaszkodzi również założenie okularów ochronnych, na wypadek gdyby trochę rozgrzanego plastiku miało prysnąć nam do oka. Przekonacie się również, ze podczas podgrzewania plastiku wydziela się sporo szkodliwych oparów, dlatego pracujemy w dobrze wentylowanym miejscu a najlepiej zastosować maskę.

 

Następnie decydujemy jak będziemy podgrzewać plastik. Najbardziej popularną i najłatwiejszą w praktyce metodą jest użycie mikrofalówki i właśnie tą metodę opisze poniżej. Dobrze będzie jeśli użyjemy urządzenia, w którym nie będziemy przygotowywać później jedzenia. Inna metoda jest użycie metalowego garnka podgrzewanego na kuchence jednak w tym przypadku trudno jest kontrolować odpowiedni poziom ciepła, wymagane jest też ciągłe mieszanie aby nie przypalać plastiku, co z kolei może wprowadzić sporo pęcherzyków powietrza do cieczy, dlatego nie polecam tej metody. Podczas podgrzewania pamiętajmy aby nie podgrzewać zbyt szybo ani do zbyt wysokich temperatur. Przegrzanie doprowadzi do zżółknięcia plastiku lub nawet do jego całkowitego spalenia.
 

Aby wykonać nasza przynętę potrzebujemy:

 

1. Forma

2. Ciekły plastik

3. Barwniki

4. Brokat odporny na wysoką temperaturę

5. Szklane, żaroodporne naczynie

6. Coś do mieszania – najlepiej wykonane z metalu (drewno może spowodować powstanie pęcherzyków powietrza)

7. Zapachy

8. Torebki strunowe

Zanim zaczniemy musimy sprawdzić czy na dnie butelki z plastikiem nie ma osadu, trzeba mieć pewność, że wszystko jest dobrze wymieszane, gdyż inaczej uzyskamy przynęty bardziej miękkie niż zakładaliśmy. Wstrząsamy energicznie butelką przez kilka minut. Po dokładnym wymieszaniu nalewamy trochę plastiku do naszego szklanego naczynia. Zwykle zaczynam pracę od wlania około 150ml.

 


 

Następnie zaczynamy podgrzewać plastik. Czas podgrzewania będzie zależny od mocy mikrofalówki oraz od objętości jaką podgrzewamy. Kilka prób wystarczy na dopracowanie tego elementu. Jak wspomniałem wcześniej bardzo ważne jest aby nie przegrzać plastiku, gdyż zacznie się przypalać i zżółknie a tego nie chcemy – dlatego nie spieszmy się.

Dobrze jest nie podgrzewać z użyciem całej mocy, gdyż będzie nam ciężko kontrolować cały proces dlatego polecam użycie niższych ustawień. Ja zwykle zaczynam od 75% mocy przez półtorej minuty, następnie wyjmuję pojemnik z mikrofalówki i mieszam plastik.

 


 

 

Na tym etapie zauważycie, że plastik zaczyna robić się przezroczysty, jednak jest bardzo gęsty i ciągnący – potrzeba więcej ciepła. Wkładam pojemnik szklany z powrotem do mikrofalówki na 45 sek. przy 75% mocy. Następnie wyciągam i znów mieszam. W tym momencie nasz plastik powinien mieć konsystencje oleju roślinnego. Jeśli w stopionym plastiku są pęcherzyki powietrza wkładam go jeszcze raz do mikrofalówki na kolejne 45 sek. przy 50% mocy. Tym razem plastik powinien zrobić się idealnie przezroczysty i bez pęcherzyków powietrza.


 

 

Następnie dodajemy barwnika. Zawsze należy wstrząsnąć pojemnik z barwnikiem przed użyciem. Na początku dajemy tylko kilka kropli barwnika i mieszamy go z plastikiem. Kolory są bardzo skoncentrowane więc nie będzie potrzeba zbyt wiele, im więcej barwnika tym mniej przezroczysty robi się nasz plastik. Jeśli zależy nam na bardziej przezroczystym kolorze wtedy dodajemy barwnik przed podgrzaniem plastiku, kolory fluorescencyjne zawsze dajemy w ten sposób. Oczywiście kolory mogą być mieszane ze sobą aby uzyskać różne odcienie. W ten sposób na drodze drobnych eksperymentów można dojść do niesamowitych efektów. W przykładzie widocznym na zdjęciu dodałem trochę Motor Oil, który jest przezroczystym ciemno zielonym kolorem.

Następnie dodajemy brokat. Stosować można tylko brokat z poliestru, który jest odporny na temperaturę. Zastosowanie zwykłego brokatu spowoduje jego skurczenie się i nawet uwolnienie kolorów do plastiku. Również nie należny stosować aluminiowego brokatu, gdyż podgrzewając plastik ponownie możemy spowodować jego zapalenie się.


 

 

Wmieszajmy brokat…

Jeśli nasz plastik zaczął się schładzać i gęstnieć podgrzejmy go przez 30 sek. przy 50% mocy, po wyjęciu musimy wymieszać go ponownie aby rozprowadzić równomiernie brokat, który częściowo opadł do dna naczynia.

Następnie możemy wlać plastik do formy. Wykonując również tą czynność nie należy się spieszyć, wlejmy go do formy cienkim strumieniem za jednym razem. Wymaga to trochę praktyki. Jeśli zamierzacie wykonać przynętę dwukolorowa trzeba przygotować dwa pojemniki z ciekłym plastikiem, wlać jeden z kolorów do formy i uzupełnić drugim kolorem.

Odlewanie przynęt
 

 


 

Wypełniona formę odstawiamy na około 5 minut do wychłodzenia przed wyjęciem z niej naszej przynęty. Nie należy robić tego zbyt wcześnie, gdyż może to spowodować zniekształcenia wykonanej przez nas przynęty, ryzykujemy tez poparzeniem.

 

Gotowa przynęta…


 

Czasami powierzchnia odlanej przez nas przynęty jest nierówna i matowa. Nie wiem dokładnie jaka jest tego przyczyna, zauważyłem natomiast, że posmarowanie formy niewielka ilością lure lube przy użyciu pędzelka zapobiega temu zjawiska i nadaje przynęcie gładką i błyszcząca powierzchnię.

Gdy zrobimy już kilka przynęt w takim samym kolorze najlepiej umieścić je w torebce strunowej. Do torebki warto dodać również kilka kropli lure lube, które zapobiegnie sklejaniu się naszych gumek. Opcjonalnie dodajemy tez zapachy, które przesiąkną nasze gumowe przynęty w ciągu kilku godzin.

Teraz pozostaje nam tylko podziwiać swoja pracę… a później udać się nad wodę i złowić rybę na własnoręcznie wykonana gumkę…

Część 1

 

Tekst i zdjęcia: Alan Banks

Tłumaczenie: Artur Brzozowski

3 Komentarze

  1. Bardzo ciekawy artykuł . Wielkie dzięki
    Fajnie by było gdybyś powiedział co to jest lure lube oraz gdzie można kupić wszystkie składniki.

  2. Materiały dostaniemy w wielu sklepach internetowych Francji czy Anglii oraz w USA.

    Lure Lube to rozdzielacz do formy – gumy łatwiej odchodzą od formy, nie przywierają do silikonowej formy.

Zostaw odpowiedź